Wybierz sklep



Historia

W 1905 roku w Siedlcach powstaje spółdzielnia pod nazwą Siedleckie Stowarzyszenie Spożywców. Na początku posiada jeden sklep, a wkrótce uruchamia drugi. W 1924 roku Spółdzielnia zmienia nazwę na Okręgową Spółdzielnie Spożywców w Siedlcach. Jej majątek stanowi sklep główny tekstylny oraz dwie filie.

W kolejnych latach następuje powolny rozwój Spółdzielni.

 W 1938 roku posiada 7 sklepów,   piekarnię oraz sklepy filie w Mordach i Radzikowie Wielkim.

W 1940 roku Spółdzielnia powiększa swój majątek o 3 sklepy, kawiarnię, wytwórnię wód gazowanych, wytwórnię mydła i piekarnię. W tym czasie następuje połączenie Okręgowej Spółdzielni Spożywców z 

  • Krajową Spółdzielnią Spożywców Kolejarzy posiadającą 7 sklepów i piekarnię
  • Leśnikiem Polskim posiadającym 3 sklepy
  • Pracownikiem Miejskim posiadającym 2 sklepy, dom spółdzielczy, restaurację, hotel

W latach 50-tych Spółdzielnia zmienia swoją nazwę na Powszechną Spółdzielnię Spożywców Oddział w Siedlcach. Posiada wówczas 116 sklepów, 6 zakładów produkcyjnych, 4 zakłady gastronomiczne i 2 kawiarnie.

W latach 1969-1970 następuje dalszy rozwój Spółdzielni. Zostaje uruchomiona nowoczesna piekarnia Nr 4 przy ul.22-go Lipca, nowy sklep "Cepelia" przy ul.Świerczewskiego oraz ośrodek Praktycznego Pana przy ul. 22-go Lipca. W tym samym czasie Spółdzielnia otwiera największy w Siedlcach Spółdzielczy Dom Handlowy "Atlas". Otwarcie następuje w dniu 15.03.1971 roku.

 Lata 70-te to również okres rozkwitu Spółdzielni, która uruchamia w tym czasie wytwórnię wód gazowanych z nowoczesną bułgarską linią technologiczną, masarnię oraz piekarnię Nr 5. Oprócz działalności handlowo-produkcyjnej prowadzi także działalność społeczno-samorządową i kulturalno-oświatową. W swoich obiektach prowadzi ośrodek "Praktyczna Pani" z usługami fryzjerskimi, krawieckimi, kosmetycznymi oraz fotograficznymi. Przywilejem członków Spółdzielni jest możliwość korzystania z w/w usług na preferencyjnych warunkach.

Spółdzielnia organizuje również różnego rodzaju akcje dla członków Spółdzielni i ich rodzin, którzy mogą między innymi korzystać również z własnego Ośrodka Wszasowo-Wypoczynkowego w Kózkach nad Bugiem.

 

Kolejnym etapem w dziejach Spółdzielni są lata 80-te, okres zmian społeczno-politycznych w kraju. W tym czasie Spółdzielnia przeżywa okres stagnacji. Stara się jednak nie zawieść swoich klientów i dostarcza na rynek jak największe ilości towarów, co przy reglamentacji nie jest łatwe.

Wiele zmian przynosi rok 1989 bowiem w tym czasie zaczynają obowiązywać nowe mechanizmy rynkowe. Pomimo wielu trudności i przeszkód Spółdzielnia stara się przetrwać ten trudny okres.

Dnia 14.XII.1990 r. spółdzielnia zmienia nazwę na "SPOŁEM" Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Siedlcach i usamodzielnia się. Zaczyna pracować przy zmniejszonej bazie lokalowej, w większości we własnych obiektach handlowo-produkcyjnych. Podstawową działalnością jest handel detaliczny oraz produkcja piekarsko-ciastkarska.

Działalność produkcyjna Spółdzielni prowadzona jest w trzech zakładach na terenie miasta. Zaopatrują one w pieczywo, wyroby ciastkarskie i wyroby garmażeryjne własne sklepy oraz sprzedają swoją produkcję innym odbiorcom zarówno w Siedlcach, jak i poza granicami miasta. Asortyment wyrobów piekarskich jest bardzo szeroki. Łącznie oferujemy do sprzedaży 40 różnego rodzaju wyrobów, z tego 16 rodzajów chleba, pozostałość to pieczywo pszenne drobne w postaci różnego rodzaju bułek, rogali, bagietek, kajzerek, i paluchów. Bardzo szerokim asortymentem wyrobów ciastkarskich i garmażeryjnych może pochwalić się Zakład Piekarsko-Ciastkarski, który oferuje do sprzedaży ponad 70 wyrobów. Szczególnym uznaniem klientów cieszą się pierogi w różnych odmianach, kopytka, pyzy ziemniaczane i naleśniki. Produkcja wyrobów garmażeryjnych systematycznie wzrasta. Nabywców znajdują także wyroby ciastkarskie. Społemowskie serniki, torty, ciasta kremowe i rolady zyskują coraz większą popularność wśród klientów.

Lata 90-te to okres rozpowszechniania się w kraju niekontrolowanego handlu ulicznego, co doprowadza Spółdzielnię do trudnej sytuacji finansowej. W połowie lat 90-tych nowy zarząd decyduje się na sprzedaż części majątku (masarni przy ul. 11 Listopada, sklepu przy ul. Wałowej i placu przy ul. Czerwonego Krzyża), co powoduje poprawę płynności finansowej Spółdzielni.

Lata 2000-czne to czas systematycznego rozwoju. Spółdzielnia rezygnuje z prowadzenia działalności handlowej w placówkach przynoszących największe straty, a uzyskaną w ten sposób powierzchnię wydzierżawia. W roku 2007 następuje zdecydowana poprawa wyniku finansowego. Rewelacyjny wynik finansowy Spółdzielnia wypracowuje w roku 2008, w którym to roku dynamika zysku netto liczona do całkiem dobrego roku 2007 wynosi 640% i co najważniejsze w każdym kolejnym roku Spółdzielnia poprawia wynik finansowy osiągnięty w 2008 roku.  

Zdecydowana poprawa sytuacji ekonomicznej Spółdzielni pozwala Zarządowi na przeprowadzenie remontów i modernizacji szeregu placówek handlowych a także na bardzo poważną przebudowę i modernizację Piekarni nr 5.

Zdjęcia poniżej przestawiają Piekarnię nr 5 przed i po remoncie.

 

Piekarnia zostaje wyposażona w 4 nowoczesne silosy, w których łącznie mieści się 92000 kg mąki a na odzyskanej powierzchni z magazynu mąki zostaje zaprojektowany i wybudowany zakład ciastkarsko- garmażeryjny. W całym obiekcie zostaje położona posadzka żywiczna, następuje też wymiana wyeksploatowanych pieców piekarniczych taśmowych na trzy piece wsadowe typu Mondial. Zostaje zakupiona linia do chleba, dwie linie do bułek oraz linia do drożdżówek, a także półautomatyczna krajalnica z pakowaczką, do krojenia i pakowania pieczywa. Piekarnia zostaje też wyposażona w pięć pieców obrotowych.

Podjęte działania pozwalają na zlokalizowanie całej produkcji piekarsko-ciastkarsko- garmażeryjnej w jednym obiekcie, co daje konkretne korzyści w postaci ograniczenia kosztów oraz zwiększenie wydajności pracy.                                                      

Jednocześnie Spółdzielnia zdobywa nowe rynki zbytu, co doprowadza do ponad dwukrotnego wzrostu produkcji i zdecydowanej poprawy wyniku finansowego w działalności produkcyjnej.

Dobre wyniki finansowe Spółdzielni umożliwiają Zarządowi zaplanowanie i zrealizowanie największej, najładniejszej i najbardziej kosztownej inwestycji, jaką jest przeprowadzona w latach 2011-2013 rozbudowa, przebudowa i nadbudowa Centrum Handlowego „ATLAS”, którego uroczyste otwarcie następuje w dniu 11 września 2013r.